Ara

Hayat Kısa Arabalar Uçacak

(33.840) siz bu yazıyı okumaya başladığınızda çocukluğumuzdan beri uçan arabaları göreceğimizi düşündüğümüz 20 sayısının 2 kez tekrarından meydana gelen o mükemmel 2020 yılına kalan dakika sayısı. Bilim adamları mı yetiştiremedi, yoksa zaman mı çabuk geçti? Bu konu hakkında bir fikrim yok, ama şu anda kafamı gökyüzüne kaldırdığımda uçan araba göremediğime eminim. Ve bence bilim adamlarının hiçbir suçu yok zaman çok çabuk akıp geçiyor. Zaten insanlarda bunun derdine düşmüş, hep bir ağızdan zamanın hızlı geçişinden yakınıyorlar. Basit bir önerim var; bırakalım zamanın acımasızca geçişinden yakınmayı, esas olan hızlı geçen zamandan ziyade o zaman diliminin içinde yer almak için çabalayalım. Yani diyorum ki zaman zaten akıp gidiyor bizim onu yakalamamız imkansız gibi gözükse de en azından ucundan kenarından tutmamızın hayatımıza fayda sağlayacağını düşünüyorum.


Peki siz ne dersiniz?


Zamanın acımasızca geçtiği yıllardan biri olan 2019 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bugünlerde gelin kendimize güzel bir hediye verelim, hem de şöyle kutusu fiyonklu olanlardan. Bu kutunun içine koyacaklarımızı kendimiz belirleyelim. Ne de olsa henüz 33.840 dakikamız var, hadi 33.839 olsun. Takdir edersiniz ki bu kutuya koyacaklarımız bir hayli özel olmalı bu yüzden içindekileri kendimiz belirleyelim. Tabiki bunları belirlerken kendimize karşı dürüst olalım ve bugüne kadar kendimizde eksik gördüğümüz veya olmasını istediğimiz duyguları, davranışları, alışkanlıkları koyalım. Aynı zamanda bunları kutuya koymakla kalmayalım, 2020 yılına girer girmez kutuyu açalım yani kutunun içindekileri hayatımıza işlemeye başlayalım. Aksi takdirde insanların bu yakınması yetmezmiş gibi nasıl gelip geçtiğini anlayamadığımız yıllar her sene bir öncekinden daha da hızlı geçmeye devam eder. 


Hani demiştim ya zamanı hiç yoksa ucundan kenarından bir şekilde tutmamız bizim için fayda sağlar diye, özellikle bu tüm insanlığın diline pelesenk olan ‘’zaman akıp geçti.’’ cümlesine bir nebze son vereceği aşikar. Neyse biz konumuz olan uçan arabalara geri dönelim, ama beklenti içinde olarak değil hayaliyle yaşayalım yeter. Dedik ya zaten hayatımız çok kısa diye birde bilim adamlarını tedirgin etmeyelim. Ne de olsa bir gün hiç hesapta yokken gökyüzünde çıkacaklar karşımıza. Biz şimdilik anı yaşayalım ki ne elimizdekilerden olalım ne de beklediklerimizden. 2020 yılı her şeyden önce hayatınızda keşkelerin olmadığı ve olmak istediğiniz sizlerin yılı olması dileğiyle..

İletişim

MEF Üniversitesi

Huzur, Maslak Ayazağa Cd. No:4, 34396 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Abone Ol

© 2019 TEDxMEFUniversity

This independent TEDx event is operated under license from TED.

Bu bağımsız TED etkinliği TED lisansı altında düzenlenmektedir.