Ara

Nedir Bu İnsanlığa Dönüş?

İnsan deyince ne geliyor aklımıza? 


Doğduğu andan itibaren hayatın koşuşturmacası içinde kaybolan, hırsları yüzünden etrafındakilerin acılarına, mutsuzluklarına ve umutsuzluklarına kafasını çeviren, yanı başında yaşanan olayları “fark etmedim” diyerek görmezden gelen canlıdır insan. 


Neler oluyor?


Yaşadığımız dünyada, her gün binlerce şey yaşanıyor. Savaşlar, ölümler, ayrıştırmalar, yozlaştırmalar… 


Peki biz bunlar için ne yapıyoruz?


Kocaman bir hiç. Teknolojinin ve sadece bizi ilgilendiren hayat koşuşturmacamızın içinde hayatta neyin doğru neyin yanlış olduğunu unuttuk. Hayatın gerçeklerinden kaçarken kendi hayatlarımızın içinde boğulduk. 


Ne yapmalıyız?


Açalım artık gözlerimizi! Yüzümüzü çevirelim aydınlığa! Dönelim insanlığa!


İnanıyorum ki, bütün insanlığın içinde, bir yerlerde bu acıları hisseden bir şeyler var. Hepimizin ihtiyacı olan şey, kendi hayatlarımızın koşturmacasından kafamızı kaldırıp etrafımıza bakabilmek. Eğer ki bunu başarabilirsek, işte o zaman düzelecek içinde bulunduğumuz bu dünya. Hepimiz şikayetler ediyoruz, yakınıyoruz, kızıyoruz… Ama bunların düzelmesi için ne yapıyoruz? Kendi hayatımızla, kendi başarılarımızla, kendi hırslarımızla ve kendi üzüntülerimizle boğuşmaktan dünyada neler olduğunu göremiyoruz. Ne zaman ki susmazsak ne zaman ki fark edersek o zaman bir şeyleri değiştirmeye başlayacağız. Doğanın, hayvanların, çocukların ve ayrıştırılanların sesini duyduğumuzda kafamızı çevirmediğimiz zaman insan olacağız. Bizler diğer canlılardan farklı olarak düşünebilen, konuşabilen, kavrayabilen, değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlılarız. Elimizdeki bu gücü, sadece kendi hayatlarımızı değiştirmek ve biçimlendirmek için değil, dünyayı değiştirmek ve biçimlendirmek için kullandığımız zaman sadece yaşadığımız döneme değil, bizden sonra bu dünyada yaşayacak olanlara daha yaşanılabilir bir dünya bırakabileceğiz. İşte bu yüzden, hepimiz insanlığa dönmek zorundayız. 

İletişim

MEF Üniversitesi

Huzur, Maslak Ayazağa Cd. No:4, 34396 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

Abone Ol

© 2019 TEDxMEFUniversity

This independent TEDx event is operated under license from TED.

Bu bağımsız TED etkinliği TED lisansı altında düzenlenmektedir.